Türkçe Japonca İngilizce Sözcük Testi Programı

View Deal

Öncelikle programın içinde yer alan parçaları sıralayalım;

1-) Türkçe-Japonca-İngilizce arasında 1300 kelimelik "sözcük testi"
2-) 1300 kelimelik Türkçe-Japonca Sözlük
3-) 1300 kelimelik Japonca-Türkçe Sözlük
4-) Türkçe-Japonca-İngilizce arasında 1. maddedeki 1300 kelimeyi içeren slayt
5-) Resimlerinize Japonca yazı ekleyip png formatında kaydedebilceğiniz bir araç
6-) Hiragana ve Katakana metinlerinizi çok rahat yazıp kaydedebileceğiniz Japonca Klavye
7-) 1. maddede geçen 1300 kelimeyi içeren Klavye Kelime Oyunu
8-) Yine 1. maddede geçen 1300 kelimeyi içeren Futbol Kelime Oyunu

Not: Tüm parçalara siz de kendi kelimelerinizi ekleyebilirsiniz.

Program Bileşenleri Nasıl Kullanılır?
1-) Türkçe-Japonca-İngilizce Sözcük Testi: Program başlayınca ekranda bir adet soru ve o soruya ait seçenekler göreceksiniz. Fare ile doğru seçeneğe tıklayın. Doğru seçeneği bulduğunuzda puan kazanacak, aksi takdirde puan kaybedeceksiniz. Siz sözcükleri cevaplarken o sözcüğe ait sorulmayan anlamları da yan pencerede göreceksiniz.
Sözcük testini kullanırken seviye belirleyebilirsiniz. En zor seviyede size 7 adet şık sunulmaktadır. En kolay seviyede ise 2 adet şık verilmektedir. Tüm seviyeler şöyledir;

En Kolay: 2 seçenek
Daha Kolay: 3 seçenek
Kolay: 4 seçenek
Zor: 5 seçenek
Daha Zor: 6 seçenek
En Zor: 7 seçenek

Programda ayrıca dilediğiniz modu da seçebilirsiniz. İsterseniz Türkçe- Kanji sözcük testini, isterseniz İngilizce-Hiragana testini vb açabilirsiniz.

Seçilebilecek tüm modlar şunlardır;

Kanji-Türkçe
Hiragana-Türkçe
İngilizce-Türkçe
Roma-Türkçe
Kanji-Hiragana
Hiragana-Kanji
Türkçe-İngilizce
Türkçe-Hiragana
Türkçe-Kanji
İngilizce-Kanji
Kanji-İngilizce
İngilizce-Hiragana
Hiragana-İngilizce
Roma-İngilizce

Testte kullanılan dosyalar veriutf dizininden alınmaktadır. İstediğiniz an Dosya menüsünde yer alan “Yükle” seçeneği ile veriutf dizininde yer alan başka bir dosyayı seçip başka sözcüklerle teste devam edebilirsiniz. Yükle seçeneğine tıklayınca karşınıza gelen dosya seçme aracında veriutf dizinine gelin ve herhangi bir utf dosyasını seçin. Yeni sözcüklerden oluşan test 2-3 saniye içinde ekrana yansıyacaktır. Eğer seçtiğiniz dosyanın içinde çok çok az sayıda kelime varsa (örneğin 4-5 kelime) dosya yüklenmeyecektir. Bu kadar az kelime içeren birkaç dosya var ve bunların içiniz siz zamanla doldurabilirsiniz.

Diyelim ki siz kategorilere göre bir sözcük testi yapmak istiyorsunuz. Örneğin aile ilgili sözcükleri, meslekler ile ilgili sözcükleri vb kapsayan bir kelime testi istiyorsunuz. Bunun için Dosya menüsünde yer alan Yeni seçeneğine tıklayın. Gelen pencerede veriutf dizinine gelin ve sonu .utf ile biten bir dosya oluşturun. Örneğin meslekler.utf gibi. Artık bu meslekler.utf dosyasına dilediğiniz kadar kelime ekleyerek testi genişletebilirsiniz. Bizim önerimiz bir dosyaya en az 20, en çoksa 200 kelime eklemenizdir.

Not: Programla gelen dizin içinde egitim.doc adlı bir dosya bulacaksınız. Bu dosyaya bakarak Word'a sözcük yazımı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. By türden hazırladığınız Word belgelerindeki metinleri kopyalayıp CTRL+V ile yapıştırabilirsiniz.

2-) Türkçe-Japonca Sözlük: 1300 kelimelik sözlüğümüz harf ve hecelere duyarlıdır. Siz sadece Türkçe kutusuna aradığınız kelimeyi girin. Siz harfleri girdikçe ilgili hece dosyası atranacak ve varsa sözcüğün anlamı ekrana yazdırılacaktır.

3-) Japonca-Türkçe Sözlük: Bu sözlüğümüz de 1300 kelime içeriyor.

4-) Türkçe-Japonca-İngilizce Slayt: Slayt menüsüne tıklayarak kelime animasyonunu açabilirsiniz. Slayt eklentisi, kullanacağı kelimeleri veriutf dizininden okumaktadır. Bu nedenle veriutf dizinine yaptığınız her ekleme slayda aynen yansıyacaktır.

5-) Resme Japonca Yazı Ekleyici: Eğlence menüsünde yer alan "Yazı Üretici" maddesi ile programı açabilirsiniz. Programda yer alan “Aç” butonuna tıklayarak bir adet resim açın. Daha sonra da “Harfler” adlı menüleri kullanarak metin kutusuna Japonca yazıyı ekleyin. Resme Yaz seçeneğine tıkladığınızda yazı resme eklenecektir. Daha sonra ekranda görülen resmi png formatında kaydedebilirsiniz. Yazacağınız yazının rengini, ailesini, boyutunu vb de seçebilirsiniz.

6-) Japonca Klavye: Bu programı kullanarak Hiragana ve Katakana yazmak artık daha kolay. Programı açın. Hiragana/Katakana metinlerinizi fareyi kullanarak yazın. Yazdığınız metinleri orijinal formatında kaydedebilir, Word benzeri uygulamalara kopyalayıp işleyebilirsiniz.

7-) Klavye Kelime Oyunu:
Ekranda düşmekte olan bir kelime göreceksiniz. Kelime Türkçe veya İngilizce olabilir. Hızla bu kelimeyi klavyeden girin. Her doğru harf için puan alacaksınız. Kelimenin anlamı da altta verilecektir. Hem klavyede yazma hızınızı geliştirin hem de kelime öğrenin.

8-) Futbol Kelime Oyunu:
Orta sahada duran bir kelime göreceksiniz. Kale altlarında da bu sözcüğe ait anlamlar yer alacak. Siz sağ ve sol yön tuşlarını kullanarak orta sahadaki kelimeyi doğru kaleye götürün. Hedef doğru ise puan alacaksınız. Yanlış ise bilgisayarınız puan kazanacaktır. Sözcük testinde seçtiğiniz moda göre oyunu tam 14 modda oynayabilirsiniz.

DEMO KISITLAMALARI:
Demo Sürümünü 20'şer dakikalık periyotlarla kullanabilirsiniz. Demo sürümünde setin tüm parçalarına erişilememekte ve sözcük eklenememektedir. Ayrıca demo sürümünde sadece 'B' harfi ile başlayan bazı sözcük ve hecelere yer verilmiştir. Programı hiçbir kısıtlama olmadan kullanmak istiyorsanız satın almalısınız.

Not: http://www.dilmerkezi.net/japonca.html sayfasında yer alan uyarı bölümünü mutlaka okuyun!

image_pdf
Never Expires

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

4 + 6 =


Related Listing