Türkçe Arapça İngilizce Sözcük Testi Programı

View Deal

Öncelikle programın içinde yer alan parçaları sıralayalım;

1-) Türkçe-Arapça-İngilizce arasında 6800 kelimelik "sözcük testi"
2-) 11.000 kelimelik Türkçe-Arapça Sözlük
3-) 9250 kelimelik Arapça-Türkçe Sözlük
4-) Türkçe-Arapça-İngilizce arasında 1. maddedeki 6800 kelimeyi içeren slayt
5-) Resimlerinize Arapça yazı ekleyip png formatında kaydedebilceğiniz bir araç
6-) Arapça metinlerinizi çok rahat yazıp kaydedebileceğiniz Arapça Klavye
7-) 1. maddede geçen 6800 kelimeyi içeren Klavye Kelime Oyunu
8-) Yine 1. maddede geçen 6800 kelimeyi içeren Futbol Kelime Oyunu
9-) 100 soru içeren Sorular bölümü
10-) Arapça Fiil Çekimleri. Özenle seçilen 16 adet fiilin Mazi-Muzari ve Emir kiplerinde çekimi.

Not: Tüm parçalara siz de kendi kelimelerinizi ekleyebilirsiniz.

Program Bileşenleri Nasıl Kullanılır?
1-) Arapça-Türkçe-İngilizce Sözcük Testi: Program başlayınca ekranda bir adet soru ve o soruya ait seçenekler göreceksiniz. Fare ile doğru seçeneğe tıklayın. Doğru seçeneği bulduğunuzda puan kazanacak, aksi takdirde puan kaybedeceksiniz. Siz sözcükleri cevaplarken o sözcüğe ait sorulmayan anlamları da yan pencerede göreceksiniz. Sözcük testini kullanırken seviye belirleyebilirsiniz. En zor seviyede size 7 adet şık sunulmaktadır. En kolay seviyede ise 2 adet şık verilmektedir.

Tüm seviyeler şöyledir;
En Kolay: 2 seçenek
Daha Kolay: 3 seçenek
Kolay: 4 seçenek
Zor: 5 seçenek
Daha Zor: 6 seçenek
En Zor: 7 seçenek

Programda ayrıca dilediğiniz modu da seçebilirsiniz. İsterseniz Türkçe- Arapça sözcük testini, isterseniz Arapça-İngilizce testini vb açabilirsiniz.

Seçilebilecek tüm modlar şunlardır;
Arapça-Türkçe
İngilizce-Türkçe
Arapça-İngilizce
İngilizce-Arapça
Türkçe-Arapça
Türkçe-İngilizce

Testte kullanılan dosyalar veriutf dizininden alınmaktadır. İstediğiniz an Dosya menüsünde yer alan "Yükle" seçeneği ile veriutf dizininde yer alan başka bir dosyayı seçip başka sözcüklerle teste devam edebilirsiniz. Yükle seçeneğine tıklayınca karşınıza gelen dosya seçme aracında veriutf dizinine gelin ve herhangi bir utf dosyasını seçin. Yeni sözcüklerden oluşan test 2-3 saniye içinde ekrana yansıyacaktır. Eğer seçtiğiniz dosyanın içinde çok çok az sayıda kelime varsa (örneğin 4-5 kelime) dosya yüklenmeyecektir. Bu kadar az kelime içeren birkaç dosya var ve bunların içiniz siz zamanla doldurabilirsiniz.

Diyelim ki siz kategorilere göre bir sözcük testi yapmak istiyorsunuz. Örneğin aile ilgili sözcükleri, meslekler ile ilgili sözcükleri vb kapsayan bir kelime testi istiyorsunuz. Bunun için Dosya menüsünde yer alan Yeni seçeneğine tıklayın. Gelen pencerede veriutf dizinine gelin ve sonu .utf ile biten bir dosya oluşturun. Örneğin meslekler.utf gibi. Artık bu meslekler.utf dosyasına dilediğiniz kadar kelime ekleyerek testi genişletebilirsiniz. Bizim önerimiz bir dosyaya en az 20, en çoksa 200 kelime eklemenizdir.

2-) Türkçe-Arapça Sözlük: Sözlüğümüz harf ve hecelere duyarlıdır. Siz sadece Türkçe kutusuna aradığınız kelimeyi girin. Siz harfleri girdikçe ilgili hece dosyası atranacak ve varsa sözcüğün anlamı ekrana yazdırılacaktır.

3-) Arapça-Türkçe Sözlük: Bu sözlüğümüz de 9250 kelime içeriyor. Sözlük ekranının altında "Karakter" menüleri var. Oradaki karakterleri kullanarak aradığınız kelimeyi girin.

4-) Arapça-Türkçe-İngilizce Slayt: Slayt menüsüne tıklayarak kelime animasyonunu açabilirsiniz. Slayt eklentisi, kullanacağı kelimeleri veriutf dizininden okumaktadır. Bu nedenle veriutf dizinine yaptığınız her ekleme slayda aynen yansıyacaktır.

5-) Resme Arapça Yazı Ekleyici: Eğlence menüsünde yer alan "Yazı Üretici" maddesi ile programı açabilirsiniz. Programda yer alan "Aç" butonuna tıklayarak bir adet resim açın. Daha sonra da "Harfler" adlı menüleri kullanarak metin kutusuna Arapça yazıyı ekleyin. Resme Yaz seçeneğine tıkladığınızda yazı resme eklenecektir. Daha sonra ekranda görülen resmi png formatında kaydedebilirsiniz. Yazacağınız yazının rengini, ailesini, boyutunu vb de seçebilirsiniz.

6-) Arapça Klavye: Bu programı kullanarak Arapça yazmak çok kolay. Programı açın. Arapça metinlerinizi dilerseniz fareyi kullanarak dilerseniz direkt olarak klavyeden yazın. Mod menüsündeki Arapça seçeneğini tıkladığınızda bilgisayarınızın klavyesi bir Arap klavyesine dönüşecektir. Klavyede yer alan Yardım-Rehber menüsünde hangi harf için hangi tuşun kullanılması gerektiği yazmaktadır. Diyelim ki Arapça "Ketebe" yazmak istiyorsunuz. Mod menüsünden Arapça'yı seçtikten sonra klavyenizde yer alan K, T ve B harflerine sırayla basmanız yeterli olacaktır. Yazdığınız metinlerin orijinal renkleriyle vb. çıktısını alabilir, kaydedebilirsiniz. Programı kullanarak İspanyolca ve Osmanlıca karakterleri de yazdırabilirsiniz. Ayrıca çok sayıda özel karakteri de Ekstra vb menüleri kullanarak eklemeniz mümkün.

7-) Klavye Kelime Oyunu:
Ekranda düşmekte olan bir kelime göreceksiniz. Kelime Türkçe veya İngilizce olabilir. Hızla bu kelimeyi klavyeden girin. Her doğru harf için puan alacaksınız. Kelimenin anlamı da altta verilecektir. Hem klavyeden yazma hızınızı geliştirin hem de kelime öğrenin. Kelimeler çok hızlı düşüyor diyorsanız hzıı kendiniz ayarlayabilirsiniz. zaman.utf dosyasını Notepad tipi bir programda açın. Oyun=128 yazan yeri bulun. 128 rakamını 256 yaparsanız bir dahaki açmanızda kelimeler daha yavaş düşecektir. Önerilen rakamlar; 64, 92, 128, 192, 256 Oyun,sözcük testinde seçtiğiniz moda göre şekil alacaktır. Bazen İngilizce kelime, bazen de Türkçe kelime verilecektir. Altta verilen anlamda bu moda göre gah Arapça, gah Türkçe ve gah da İngilizce olacaktır. Oyun, kelimeleri veriutf dizininden okumaktadır. Bu nedenle sözcük testine eklediğiniz her kelime bu oyuna da aynen yansıyacaktır.

8-) Futbol Kelime Oyunu:
Orta sahada duran bir kelime göreceksiniz. Kale altlarında da bu sözcüğe ait anlamlar yer alacak. Siz sağ ve sol yön tuşlarını kullanarak orta sahadaki kelimeyi doğru kaleye götürün. Hedef doğru ise puan alacaksınız. Yanlış ise bilgisayarınız puan kazanacaktır. Sözcük testinde seçtiğiniz moda göre oyunu Türkçe-Arapça, Arapça-Türkçe, Türkçe-İngilizce, İngilizce-Türkçe, İngilizce-Arapça, Arapça-İngilizce modlarında oynayabilirsiniz. Bu oyun da, kelimeleri veriutf dizininden okumaktadır. Bu nedenle sözcük testine eklediğiniz her kelime bu oyuna da aynen yansıyacaktır.

9-) Arapça Sorular:
Ekrandaki numara kutusuna soru numarasını girin ve Enter'e basın. Program sorubanka dizininden ilgili dosyayı bulup ekrana yansıtacaktır. Siz de kendi sorularınızı oluşturup saklayabilirsiniz. Bunun için Arapça Klavye programında sorunuzu yazıp şekillendirin. Ardından da Kaydet UA seçeneği ile sorubanka dizinine kaydedin. Eğer 125. soruyu kaydediyorsanız dosyanızın adı s125.utfx olmalıdır.

10-) Arapça Fiil Çekimleri
16 adet fiilin mazi, muzari ve emir çekilerini görebilirsiniz. Fiiller çok hızlı çekiliyor diyorsanız yine zaman.utf dosyasını Notepad tipi bir bir programda açın ve fiil çekim=1024 yazısını bulun. Buradaki 1024 değeri milisaniyeyi ifade ediyor. Örneğin her bir kelimenin 2 saniye arayla gelmesini istiyorsanız bu 1024 değerini 2000 olarak değiştirin. Programı bir dahaki açmanızda yeni değerler aktif olacaktır. Buradaki fiiller özenle seçilmiştir. Fiil çekimlerini iyi öğrenmek gerekir.

Arapça Yazı Tipleri Nasıl Eklenir?
Programlarda yer alan Arapça metinlerin şık görünmesini garantilemek istiyorsanız Arapça Yazı Tiplerini bilgisayarınıza yüklemelisiniz. Yazı tipleri genelde ttf uzantılı dosyalar şeklinde sunulurlar. Programı alırken size gönderilen arşivin içinde fonts adlı bir klasör var. O klasörün içinde önemli Arapça Yazı Tipleri yer alıyor. Başlat-Çalıştır kutucuğuna fonts yazıp Enter'e basarsanız Yazı Tipleri klasörü açılır. Fonts dizininde yer alan tüm dosyaları (Scheherazade.ttf gibi) Yazı Tipleri klasörüne kopyalayın.

Sonuç olarak bu programı kullanarak hem Arapça, hem de İngilizce sözcük bilgimizi zevkli bir biçimde hızla artırabiliriz.

DEMO KISITLAMALARI:
Demo Sürümünü 20'şer dakikalık periyotlarla kullanabilirsiniz. Demo sürümünde setin tüm parçalarına erişilememekte ve sözcük eklenememektedir. Ayrıca demo sürümünde sadece 'B' harfi ile başlayan bazı sözcük ve hecelere yer verilmiştir. Programı hiçbir kısıtlama olmadan kullanmak istiyorsanız satın almalısınız.
Sipariş Linki: http://www.dilmerkezi.net Arapça Sayfası

http://www.dilmerkezi.net Arapca  sayfasında yer alan uyarı bölümünü mutlaka okuyun!

image_pdf
Never Expires

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

6 + 9 =


Related Listing